מהם השרירים הפועלים בעת אימון באופני כושר?

אזורי פועלת שרירים בעת אימון על אופני כושר

אופני כושר – על אילו שרירים הם עובדים?

עומד לפני רכישת אופני כושר? להלן מידע להבנת יתרונות האימון ע״ג אופני כושר ואזורי האימון

אופני כושר הם אחד ממכשירי הכושר האירוביים הנמכרים ביותר בחנות שלנו. גודל פיסי קטן יחסית הופכים אותם לבחירה המעודפות ע״י בתי אב רבים בישראל. הנה סקירה קצרה אודות השרירים העקריים עליהם אנו עובדים בזמן אימון על אופני כושר. אזורים השונים אשר מושפעים בעת אימון על אופני כושר כוללים את הלב ואת שרירי הרגליים, ובמידה פחותה יותר, גם את שרירי הבטן ושרירי גב.כמובן, שישנם הבדלים קטנים יחסית בין אופני כושר רגילות לאופני כושר עם משענת או אופני כושר עם ידיות אחיזה בצדדים. כמו כן, ישנם שינויים בין אופני כושר ״נמוכות״ או אופני כושר בעמידה - בהן זווית הרגליים שונה. בגלל שאופני כושר הם במצב זקוף – מאונך, לא נעשה שימוש בזרועות או בשרירי גב עליון כדי לעזור לנווט ולאזן את האופניים. שני דגמי אופני הכושר – העומדים והשוכבים, יכולים לספק פעילות מצוינת אירובית בעצימות נמוכה, אשר תגדיל את כוח השריר וסיבולת הלב וכלי הדם.

 

מערכת לב וכלי דם

אופני כושר מאפשרים סוג של פעילות גופנית אירובית והשריר החשוב ביותר עליו עובדים באימון על אופני כושר הוא שריר הלב. אופני כושר יעבדו על מערכת הלב וכלי הדם כולו, יגדילו את יכולתו של הלב לשאוב דם בצורה יעילה יותר, וכתוצאה מכך יותירו את קצב לב קרוב יותר לקצב מנוחה. הריאות ייהנו גם הן מפעילות גופנית אירובית על יד כך שיתחזקו. כל סוג של אופני כושר יעניק לכם את ההזדמנות לאמן את הלב והריאות.

 

רגליים עליונות

שרירי הרגל מקבלים אימון הגון על אופניים רגילות, ואופני כושר אינם יוצאים מן הכלל. שרירי הרגליים העיקריים הנמצאים בשימוש בזמן אימון אופניים הם שריר הירך הארבע-ראשי ושרירי האגן. הארבע-הראשי הוא קבוצה של ארבעה שרירים הנמצאים בחלקה הקדמי של הירך. שרירים אלה אחראים למתיחה ויישור של הרגל, והם בין השרירים הגדולים ביותר בגוף האדם. מיתרי הברך ממוקמים בצדה האחורי של הירך וגם הם מקבלים מעט עומס בעצ אימון על אופני כושר, שכן הם מכופפים את הברך ומושכים את הרגל התחתונה אחורנית. שרירי האגן מסייעים להניע הרגל באזור מפרק הירך, והם פעילים מאוד במהלך האימון על אופני כושר.

 

שרירים אחרים

בניגוד לרכיבה על אופניים ברחוב, ברכיבה על אופני כושר לא נעשה שימוש בזרועות או בכתפיים בכדי לנווט או לסייע בשמירת איזון האופניים, אם כי גם ברכיבה על אופניים רגילים לא עובדים שרירים אלה באופן נרחב מדי. שרירי הרגליים הנמוכים יותר לא מקבלים הרבה מהאימון, אלא אם מהדקים את אצבעות הרגליים לדוושות, מה שגורם לשרירי הרגל התחתונה לסייע במשיכת הדוושות כלפי מעלה. השרירים השומרים על היציבה זקופה, כולל על שריר הבטן השיר ושרירי הגב, עובדים מעט, אבל לא מספיק בכדי להתחזק.

 

אופני כושר בעמידה

אופני כושר בעמידה כוללים את אלה שמזכירים אופניים רגילים עם מושב גבוה ותוכננו במיוחד עבור שיעורי רכיבה משותפת במעגל. שני הדגמים עובדים על מערכת הלב וכלי הדם, ועל שרירי הרגליים - בעיקר על הארבע-ראשי, ועל שרירי הישבן. שרירי גוף העליונים ושרירי הליבה התומכים בגו (פלג הגוף העליון) הם בעלי סיכוי סביר יותר להיות מעורבים בעת רכיבה על אופני כושר בעמידה. תוכלו לשבת בתנוחה ישרה וזקופה ולהשתמש בשרירים אלו כדי לשמור על היציבה.

 

אופני כושר בשכיבה

אופני כושר בשכיבה מתוכננים כך שאתם יושבים כאילו מדובר בכיסא של ממש. ההגה והדוושות נמצאים מולך, מה שדורש ממך להעלות את הרגליים ולדחוף אותם הלאה מהגוף. זו הסיבה ששרירי הרגליים משמשים יותר על אופני שכיבה מאשר על דגמי העמידה. אופני שכיבה יאפשרו לך לשבת קרוב יותר לרצפה כך שקל יותר לעלות ולרדת. עבור אנשים עם בעיות גב, אופני שכיבה עשויים להיות בחירה טובה יותר כי גב המושב מאפשר תמיכה בגב. המושב הגדול יותר על אופני שכיבה יוצר גם הוא תנוחה נוחה יותר לרוכבים, ויכול למנוע בעיות הנגרמות מלחץ על מושבי אופני כושר רגילים, במיוחד עבור גברים.

 נדלקתם על הרעיון? צפו בקטלוג אופני הכושר של יגל LIVING WELL!