אם אתם רוצים לשמור על גוף בריא, חשוב להקפיד על פעילות ספורטיבית. אולם, פעילות ספורטיבית יכולה להיות גם מזיקה אם לא עושים אותה נכון או מפריזים במאמץ מסוים. כך למשל, ריצה היא פעילות מעולה ומועילה אשר יש בה כדי לתרום לשמירה על הכושר הגופני והבריאות, אולם ריצה גם יכולה לפגוע בברכיים וליצור נזקים בלתי הפיכים. רכיבה על אופניים יכולה להיות ספורט מעולה גם כן, אולם הישיבה הכפופה יש בה כדי לגרום נזק לגב. לעומת זאת, מתקנים כמו אליפטיקל (המוכר גם כ- קרוס טריינר לעתים) מאפשרים לבצע פעילות גופנית אינטנסיבית תוך צמצום הפגיעה במפרקים.

אז הגעתם להחלטה - צריך להיכנס לכושר! מה אפשר לעשות כדי שזה יקרה? כמובן שאפשר להירשם אל מכון הכושר, להתחיל לבדוק איזה מכון הוא הכי טוב, להתחיל לחלוק מקלחות, ולחזור הביתה אחרי האימון הארוך. ומה אם אנחנו רוצים להיות בבית בזמן האימון? ייתכן ואנחנו רוצים לבצע אימון בתוך הבית, ומיד אחריו לנוח קצת מול הטלוויזיה, ולהגיע תוך רגע למקלחת הנעימה?

מכשירי כושר מגיעים במגוון רחב מאד של סוגים, שיכולים להתאים לכל אחד מאיתנו. היום יש מכשירי כושר ייעודיים לגברים או לנשים, מכשירי כושר שיכולים להתאים לנערים מתבגרים, או דווקא לאוכלוסייה מבוגרת שרוצה לשמור על איכות חיים גבוהה - כולם יכולים לעלות על מכשירי כושר מקצועיים, בלי להוציא אצבע מחוץ לבית.
 
אז מה באמת עדיף לקנות? מסלול ריצה הליכון חשמלי או אליפטיקל? מה היתרונות של כל מכשיר ומכשיר?

בהשוואה מהירה: אם אתם מעוניינים לרכוש הביתה מכשיר כושר שיספק אימון אירובי איכותי עם מקסימום מאמץ, מינימום חיכוך מפרקיים והוצאת אנרגיה גבוהה האליפטיקל יהיה המכשיר המושלם.

אליפטיקל קרוס טריינר - כדי להפעיל את כל הגוף

לביצוע אימון כושר שישפיע על כל חלקי הגוף שלכם, כדאי לכם לרכוש מכשיר אליפטיקל קרוס טרינר. מה מייחד כל כך אליפטיקל? מדובר במכשיר מיוחד שבמהלך הפעילות עליו, אנחנו מאמצים חלקים נרחבים בגופנו - גם את הידיים ופלג הגוף העליון, וגם את הרגליים ופלג הגוף התחתון. את הפעולה הזו אנחנו עושים על ידי הרמה של צד ימין ושמאל בגוף לסירוגין, באמצעות דוושות מיוחדות שיש על המכשיר. 

אם נתבונן לעומק נראה שהאימון על האליפטיקל נחשב לאימון עדין ללא עומס מיותר על מפרקי הגוף, והוא מתאים לאנשים המעוניינים לשמור על כושר וגם על בריאות תנועתית או לכאלו שעברו פציעות וסובלים מבעיות מפרקים או כאבי גב, ירך או ברכיים. בזמן האימון ניתן לערב פלג גוף עליון ותחתון וזה נחשב לאימון כושר אירובי וחיזוק מעולה. בשל עובדה זו הוא מאוד אהוב על מאמנים ואוכלוסיית חדרי הכושר. מה גם שתכנון המכשירים האליפטיים כה נוחים, שהם מאפשרים לשרוף קלוריות בדיוק כמו בזמןאימון על מסילת כושר אבל, מתוך תחושה שמתאמצים פחות.

יתרונות

מכשיר הקרוס טריינר מתאים מאד, למי שעושה את הצעדים הראשונים שלו בעולם הכושר - העבודה על פלג הגוף העליון קלה יותר מהרמת משקולות, ובפלג הגוף התחתון קלה יותר מריצה - ועדיין מקבלים תוצאות טובות לאורך זמן, כי המכשיר מאפשר להתאמן עליו לאורך זמן מבלי שנרגיש את אותה רמת מאמץ כמו באימונים מקבילים. כמובן שאפשר לשנות את רמת הקושי של קרוס טריינר, בהתאם לקצב ההתקדמות שלנו. על מכשירי קרוס טריינר כדאי לעלות כבר לאחר גיל ההתבגרות - משום שהמכשירים תלויים מאד בגובה של המתאמן - למתאמנים גבוהים יש מכשירי אליפטיקל שמותאמים לגובה שלהם, וכמובן גם להיפך - עבור משתמשים נמוכים יותר.
 

התכונה המבדילה את האליפטיקל משאר מכשירי הכושר היא האפשרות לפדל קדימה ואחורה. כאשר התנועה היא קדימה התחושה היא כמו גולש סקי למרחקים היכול לחצות גבולות עצמיים וכאשר תנועת הפידול אחורה חווית האימון משתנה ותרגישו היטב את שריר הארבע ראשי.

יתרונות האיליפטיקל על מסלולי הריצה

לריצה יש יתרונות רבים על פני סוגי פעילויות אחרות, משום שהיא מהווה ספורט אירובי מעולה. ריצה על מסלול ריצה עדיפה על פני ריצה ברחוב משום שלמסלולי הריצה יש בולמי זעזועים מובנים אשר עוזרים למנוע נזקים בברכיים. אולם גם כך, מסלול ריצה איננו מונע לחלוטין את הנזק לברכיים. אליפטיקל לעומת זאת, איננו גורם למצב בו נועלים את הברכיים ולכן עדיף על פני ריצה והוא יוצר הרבה פחות שחיקה של הברכיים, תוך שהוא מאפשר לכם פעילות אירובית אינטנסיבית כמו ריצה.

יתרונות האיליפטיקל על אופני הכושר

היתרון הגדול של אופניים, כמו אליפטיקל, הוא בכך שאין עומס גדול על הברכיים וכך נמנע חלק גדול מהנזק והשחיקה שיכולים להיגרם לברכיים. אולם, רכיבה על אופניים איננה מפעילה בדרך כלל את פלג הגוף העליון ולכן האימון המתקבל הוא אימון חלקי בלבד. אליפטיקל כולל ידיות אשר מאפשרות לכם לעבוד על פלג הגוף העליון. ניתן לשלב באימון מצבים בהם אתם מאמצים בעיקר את פלג הגוף העליון. אלה מקנים יתרון ברור לאליפטיקל על פני אופני כושר למיניהם.

בחירת אליפטיקל איכותי

מתקן אליפטיקל עדיף במובנים רבים יותר על פני המתקנים האחרים, אולם חשוב מאוד – הן בשביל למנוע נזקים והן בשביל יעילות האימון על גבי האליפטיקל – להקפיד על בחירת המתקן המתאים למתאמן, מבחינת גודל, משקל ורמת כושר. לא כל אליפטיקל מתאים לכל אחד. מתחילים יכולים להסתפק במתקן פשוט וזול יחסית, אולם מי שמעוניינים באימון מתקדם צריכים מתקן עם גלגל תנופה משמעותי יותר ועוד מאפיינים רבים שצריך לקחת בחשבון. להעמקה ובחירה במכשיר המתאים ביותר אנו ממליצים לעיין במדריך לבחירת אליפטיקל

מסלולי ריצה לאוהבי החופש

לעומת מכשירי האליפטיקל מסלול ריצה מתאים מאוד למי שעוסק באופן קבוע בהליכה, בג’וגינג או ריצה ספורטיבית בשטח פתוח. האימון על מסילת הכושר מאפשר לרוץ בהבית כמעט כמו באימון ריצה בשטח פתוח. בנוסף,ניתן לשלוט בזמן האימון על המסילה במהירות הריצה, בדופק,בעליות ובטמפרטורה בצורה טובה ומדויקת יותר מאשר באימון המתבצע בשטח פתוח. למסילה תוכניות
כושר רבות כך שניתן לגוון ולשנות את האימון ולעבוד ולבודד גם מרכיבי כושר שונים בצורה קלה ומתוכננת יותר מאשר באימון שטח. זה חשוב לספורטאים מקצועיים המעוניינים לפתח מרכיבי כושר ספציפיים או לחובבנים הרוצים להוסיף עניין באימון ובכך לשמר מוטיבציה והתלהבות.
 
חשוב להבין, שבאימון על מסילת כושר יש חסרון מסוים והוא, שהמסילה היא זו שבעצם “רצה” והמתאמן רק מתאים עצמו לתנועתה ,בניגוד לאליפטיקל המופעל על ידי תנועת הרגליים של המתאמן או ריצה המתבצעת בשטח פתוח המערבת תנועת דחיפה קדימה של הגוף.לכן, האימון על מסילה לא זהה באופן מוחלט לפעולת ריצה או ההליכה בחוץ ומומלץ לשלב יחד עם אימון על מסילת כושר גם אימון בשטח פתוח. נקודה חשובה נוספת, שעל המסילה המשטח תמיד ישר ונקי ממכשולים, כך מופחתים גורמי סיכון לפציעה או פגיעה בזמן הריצה בחוץ. בנוסף, ניתן להתאמן כל השנה ללא תלות במזג אוויר קר או חמסין.
ריצה היא עניין שקיים עוד משחר האנושות, מסלולי ריצה לעומת זאת, הם פטנט יעיל מאד של העשורים האחרונים. כשאתם עולים על מסלולי ריצה ביתיים, אתם יכולים לצאת לריצה ארוכה מאד - בלי לצאת לרגע מהבית, מהמזגן והמאוורר וללא תלות במזג האוויר. 
 
באמצעות מסלולי ריצה אפשר להמשיך לראות טלוויזיה, לשמוע מוזיקה ואפילו לעקוב אחר בני המשפחה בזמן אימון הכושר. מסלולי ריצה יכולים להתאים למגוון רחב מאד של גילאים, אפשר לתכנת בהם תוכניות כושר שונות, כולל ריצות קצרות, ארוכות, ריצות שמשתנות לספרינטים וכיו"ב. מסלולי ריצה טובים מאד בכדי לשפר את גמישות המפרקים בכפות הרגליים, וכמובן לצורך שיפור סיבולת לב ריאה.
 

לסיכום

הרבה אנשים שואלים מה יותר טוב לבחור? אליפטיקל או מסילת כושר? נאמר ששני המכשירים מעולים השאלה מה אתם צריכים?

לכן,הצלחת הקנייה תלויה במטרות האישות שלכם. ככל שתהיו יותר ממוקדים במטרות שלכם הבחירה תהפוך עבורכם לקלה וברורה יותר וחווית הקנייה למהנה יותר ולא תצטרכו הרבה לשאול ולהתלבט .לכן ההמלצה היא שתרשמו לעצמכם מה אתם באמת מעוניינים להשיג מהאימון על מכשיר הכושר ומה מושך אתכם כל כך במטרה האישית שתסכימו להתחיל להתאמן ולרצות להתאמץ בכדי להשיג.

 נו, אז למה אתם מחכים? רוצו לרכוש והיכנסו לכושר!