מרגישים שהילדים שלכם דבוקים למחשב? זזים רק בין האייפון לטלוויזיה וכמעט ולא עושים פעילות גופנית?
ובכן מסתבר שלא רק הילדים שלכם. נתונים של משרד הבריאות מצביעים על כך שהיקף הפעילות הגופנית של
ילדי ישראל הוא מהנמוכים בעולם המערבי ולכן היקף ההשמנה בקרב תלמידי בית ספר יסודי מרקיע שחקים. 
יתרה מכך, מחקרים ומומחים רבים בתחום הפרעות הקשב והריכוז מצביעים על קשר ישיר בין היעדרה של פעילות גופנית להתפתחות הפרעות מסוג זה.
אז איך גורמים לילד לקום מהכורסא ואיזה פעולות מעניינות אפשר לעשות? הכנו בעבורכם מספר פעילויות כיפיות שיגרמו אפילו לילדים שלכם לזוז.

המומחים מחברת מג'יקלנד - זאביק תלם שיודעים איך לגרום לילדים להתנתק מהמסכים והגאדג'טים התארחו אצלנו וחיברו עבורנו את המאמר המרשים הזה עם טיפים והצעות לפעילויות פיזיות שכיף לכל ילד לעשות.

תינוקות עם שלט טלויזיה

ילדי עידן הסמארטפון

הילדים של שנות האלפיים נולדו לתוך עולם מלא בחדשנות טכנולוגית שלא הייתה קיימת בתקופתנו.
מחשב, סמארטפון וטלוויזיה הם רק חלק משלל המכשירים אשר עוטפים את הילדים שלנו ומספקים להם שעות של הנאה.
אולם גם להתפתחות הטכנולוגית זו יש מחיר – היעדר הפעילות הגופנית גורמים לכך ש 1 מתוך 3 ילדים בישראל סובל מהשמנת יתר.
 

הקושי בשינוי אורך החיים

ראשית כל אסור לצפות שהשינוי יהיה קל, יש לזכור את החיבור הטכנולוגי של דור הילדים עם שלל הגדג'טים ולהבין שהם מהווים חלק אינטגרלי מחייהם.

הפן האינטראקטיבי והחברתי שמכשירים אלו מספקים הוא חלק בלתי נפרד משגרת יומו של הילד ולכן ייתכנו תחילה מספר לא מבוטל של התנגדויות לנסות כל פעילות חדשה.

איך מתמודדים

אישה חושבת איך להתמודד עם סוגיה

החלק החשוב ביותר בהתמודדות נוגעת דווקא להורים.

ההבנה העמוקה שפעילות גופנית תעזור לילדכם במניעת ההשמנה, בשיפור הריכוז והדימוי העצמי, כמו גם בתחום החברתי -יעודדו אתכם להתמיד ולסייע להם לשלב פעילויות מגוונות בשגרת יומו של הילד.

צריך לזכור שההתחלה תהיה קשה אך לאחר מספר פעמים שבהן הילד יחווה הנאה, הוא כבר יחכה עד לפעם הבאה.

טיפ קטן בנושא זה נוגע בבחירת סוג הפעילות: כדי ליצור מינימום התנגדות מצד הילד כדאי לבחור בפעילויות הקרובות לעולמו הפנימי של הילד.

רעיונות לפעילויות כיפיות שיכניסו את הילדים לכושר

 1. פעילויות ספורטיביות לילדים בגילאי 2-5: בגילאים אלו מומלץ לשים דגש מיוחד על הזהירות בפעילויות השונות מחד, ומאידך לדאוג לשיפור הקואורדינציה.
  לכן בגיל זה ספורט קבוצתי מתאים פחות וכדאי לבחור בסוגי ספורט כגון: ריצה, שחייה, משחקי מסירות, ריקוד, דילוג ועוד.
 2. פעילויות ספורטיביות לילדים בגילאי 6-9: בגילאים אלו ניתן לראות שינויים ביכולות הפיזיות של הילדים ובהתאם לכך מספר הפעילויות המומלצות בעבורם עולה.
  השיפור בריכוז וביכולות החברתיות שלהם מאפשרת להם לבחור בין מגוון רחב של פעילויות כגון: כדורגל, כדורסל, התעמלות, אומנויות לחימה, טניס ועוד.
 3. פעילויות ספורטיביות לילדים בגילאי 10-12: בגילאים אלו הילדים מסוגלים להבין לראשונה אסטרטגיות מורכבות יותר של כל משחק. גם הריכוז ותפיסת המרחב שלהם משתפרת.
  דבר זה מאפשר לנו שיתוף פעולה ספורטיבי בין הורים לילדים ובילוי זמן איכות משותף ביחד. פעילויות כגון: מחנאות, רכיבה על אופניים, משחקי מטקות וטניס כמו גם שחייה - מומלצות במיוחד

זמנים שונים - מטרה זהה

מי מאיתנו לא זוכר את משחקי הילדות שגדלנו עליהם: מחבואים, תופסת, קלאס ומחניים הם רק חלק ממשחקי הילדות שמעלים בנו חיוך בכל פעם שאנחנו חושבים עליהם.
המשחקים האלו שיפרו את המיומנויות הפיזיות שלנו, חיזקו את הגוף שלנו ולימדו אותנו מהם חיי חברה בלי שבכלל הרגשנו, והשאירו אותנו עם זיכרונות לכל החיים... גם במשרד החינוך יודעים את זה ולכן הם מעודדים את המורים של היום לעשות יותר ויותר כדי לחזור ליסודות (לחובבי הנוסטלגיה הנה המקור של משרד החינוך – משחקים של פעם).

פעילויות מומלצות במתקני שעשועים ובפארקים - נהנים בחוץ ומשפרים את הכושר

ילדים מחייכים שוכבים על מתקן מתנפח צבעוניניתן לשלב פעילות גופנית גם בפארק השעשועים ובימי הולדת כחלק אינטגרלי מכל בילוי בחוץ. שימוש במתנפחים הפשוטים ביותר שבהם הילדים קופצים ונהנים – גורמים לשיפור היכולת הקוגניטיביות, החברתיות והמוטוריות באופן נפלא ותוך הנאה מלאה.
 1. מתקנים לילדים בגילאי 2-5: מתקני שעשועים ומתנפחים שונים מאפשרים לפעוטות ולילדים קטנים לזחול, לקפוץ ולטפס כל הדרך עד למגלשה וכך בעצם להפעיל שרירים שונים התורמים לבריאות הילדים (למרות שאנו כמבוגרים נוטים לזלזל במשחקים אלו - יש להם חשיבות משמעותית הן לצד המנטלי והן לצד הפיזי של הקטנטנים).
 2. מתקנים לילדים בגילאי 6-10: ילדים בגיל זה ייהנו מתחרויות שונות וממשימות כגון מסלולי מכשולים, מבוכים וטיפוס כמו גם מתחרויות קבוצתיות שונות אשר שגורמות להם לחזק את הגוף וגם את הפן החברתי שלהם, במפגש עם ילדים שונים.
 3. מתקנים לילדים בגילאי 10 ומעלה: המתקנים הקודמים בהחלט מלווים את הילדים גם בגיל הזה, כאשר כמובן שגם המתקנים המשוכללים יותר דוגמת משחקי דו קרב בזירות מיוחדות, משחקי קרבות בלייזר ומתקנים מתקדמים יותר אשר מייצרים תחושה של חדשנות ויצירתיות בהחלט ינעימו את זמנם וישפרו את יכולתם הפיזית והמנטאלית.

טיפים – מה לעשות ומה לא לעשות עם ספורטאים צעירים

ישנן לא מעט טעויות נפוצות שעושים הורים ומאמנים

 • מתעצבנים על הילדים כאשר הם עושים טעויות – הגישה המומלצת היא שאין כישלון אלא פידבק ללמידה וצמיחה.
 • דורשים יותר מדי זמן לצורך אימון - בסוף הילדים משועממים או גרוע מכך נפצעים
 • נותנים תשומת לב לכוכב הקבוצה - כל הילדים שווים וכולם צריכים לשחק והרבה
 • מתייחסים לכל אימון כמו למלחמה - הילדים צריכים ליהנות לא לעבוד
 • לא מבינים שהילד צריך זמן לנוח, לעשות שיעורים ולבלות עם חברים- הם ילדים כבר אמרנו...
 • מגדירים הצלחה על פי ניצחון או הפסד.
 • מנסים להגשים את החלומות שלהם דרך הילדים – לילד חלומות ורצונות משלו.
 • נותנים לילד הרגשה שניצחון הוא המפתח ללב שלכם

ועל מה דווקא כן לשים את הדגש

 • להיות אוזן קשבת - לא להיות מאמנים
 • לעשות הפסקות - לתת להם חופש לנוח מהאימונים
 • לקחת אותם לצפות במשחקים - זהו זמן איכות נהדר
 • ללמד אותם שהפסד זה משוב לצמיחה והתפתחות
 • לטפח להם את הביטחון העצמי
 • ללמד אותם להעריך את הדרך לא את התוצאה
 • ללמד אותם לקחת הכל בפרופורציות הנכונות