רוצים בטן שטוחה ושרירית ומראה אסתטי ונפלא?

חשוב שתדעו שרירי בטן זה לא רק גזרה חטובה: הם מהווים את ליבת גופנו, מרכז הכוח ושיווי המשקל, ולהם חשיבות רבה ליציבה נכונה, לתנועת הגו, לשמירה על האיברים הפנימיים במקומם, לנשימה תקינה ולבריאות הכללית.

במאמר הבא נחשוף בפניכם לא רק מידע מקצועי אודות האנטומיה והמבנה של שרירי הבטן אלא גם מהם המיתוסים הנפוצים אודותיהם, כיצד ניתן לזהות את הסימנים לכך שהגיע הזמן לחזק אותם, וכן תרגילים מעולים לחיזוק, אפילו במשרד או בזמן ישיבה.

האנטומיה של שרירי הבטן

מודל תלת מימדי של שרירי הבטן של גבר בוגר

שרירי הבטן מורכבים ממספר קבוצות: הישר הבטני המתפרש לאורך חזית הבטן,בשני צדיה, המפורדים זה מזה ב"קו הלבן", הממוקם במרכז הגוף.

בנוסף לכך, קיימים שרירי הבטן האלכסוניים החיצוניים והפנימיים, כמו גם שריר הרחב הבטני, אשר יחד מהווים את דפנות הבטן, שומרים על האיברים הפנימיים במקומם ומסייעים בכפיפה, פיתול, ותנועת הגו.

מיתוסים נפוצים לגבי שרירי הבטן וניפוצם

לפניכם מספר מיתוסים רווחים בנוגע לשרירי הבטן וחיזוקם, שמוטב לנפץ על מנת לסייע בהתמקדות נכונה בתהליכי החיטוב ושיפור הכושר הגופני:
  1. מקובל לחשוב כי על מנת לחטב את שרירי הבטן יש לבצע אינספור כפיפות ותרגילים, אולם שריפת השומנים המתקבלת כתוצאה מהאצת חילוף החומרים הכללי, בעקבות אימון גופני מאוזן המפעיל את כל שרירי הגוף, היא הגורם המיטבי לקידום מטרה זו.

  2. שריר המופעל במסגרת תרגילי חיזוק, אינו שורף בהכרח את השומן המצוי בקרבתו, אלא עושה שימוש בסוכרים המצויים בדם. כאשר סוכרים אלו אוזלים, מפרק הגוף רקמות שומן על מנת לספק את תצרוכת האנרגיה הגוברת. מכאן, שדווקא עבודה על קבוצות שרירים גדולות נוספות בגוף יכולה לסייע משמעותית למטרה זו.

  3. על מנת ששרירי בטן מפותחים, שקל יחסית לחזקם, ייראו לעין, חשוב לדאוג להיפטר מהשומן התת עורי המכסה עליהם. מכאן, שיש לדאוג להפחתת רמון השומן הכלליות בגוף, כדי ששרירי הבטן שהתחזקו יוכלו להיראות כלפי חוץ.
פוקוס על שרירי הבטן של גבר שמבצע תרגילים לחיזוקם

השפעותיהם של שרירי בטן חלשים

שרירי הבטן אינם משפיעים עלינו רק בפן הקשור למראה ולגזרה.
יש להם תפקודים רבים ומשמעותיים בבריאות הכללית שלנו. אחד הסימנים לכך ששרירי הבטן חלשים מידי ויש לחזקם הנו בעיות ביציבה.
אם היציבה שלנו "נמרחת", קשה לנו לשמור על גו זקוף ותמיר, פירוש הדבר ששרירי הבטן, שאמורים לתמוך בתנוחת גוף כולו ולייצבה, זקוקים לחיזוק.
סימן מובהק נוסף לחולשה בשרירי הבטן הנו כאבי גב תחתון. הגב נאלץ לשאת משקל יתר ולעבוד יותר, כאשר שרירי הבטן חלשים מידי.

גבר מבצע כפיפות בטן

תרגילים לחיזוק שרירי הבטן במשרד

אם גם אתם עסוקים מידי מכדי להגיע לחדר הכושר, יש באפשרותכם לחזק את שרירי הבטן גם ממושבכם לצד השולחן המשרדי:
  1. שבו כך שהירכיים שלכם מונחות מתחת לשולחן, והאגן נשען על קדמת הכיסא. כעת השעינו את הגוף אחורה, תוך שאיפת אוויר, השתהו מעט, ואז חזרו ועלו מעלה תוך נשיפה. תרגיל זה יחזק את שרירי הבטן העליונה שלכם.

  2. שבו כך שרגליכם מתחת לשולחן, והניחו את הזרועות על גביו על מנת לייצב את הגוף. כעת דחפו עם הירכיים לכיוון מעלה כנגד השולחן, תוך כיווץ שרירי הבטן, והישארו בתנוחה זו למשך כשלוש שניות. זכרו להמשיך לנשום בחופשיות, ולא לעצור את הנשימה. תרגיל זה יחזק את שרירי הבטן האמצעית.

  3. שבו על הכיסא המשרדי, ניתן לאחוז בידיות לצורך ייצוב הגוף אם יש בכך צורך. הרימו את הברכיים לכיוון החזה, תוך נשיפת אוויר. תרגיל זה יחזק את שרירי הבטן התחתונה שלכם.

  4. עלו על מכשיר עם זוקפי גב ובצעו מספר חזרות וסטים לפי התכנית האישית שלכם.

לסיכום, שרירי בטן חזקים הנם חיוניים לא רק למראה חטוב וגזרה נפלאה, אלא גם ליציבה, למניעת כאבי גב ולתפקודים פיזיולוגיים רבים נוספים המהווים חלק מבריאות תקינה.

חיטוב שרירי הבטן אינו מתקבל רק מתרגילי כפיפות בטן, אלא גם כתוצאה משריפת השומן בעקבות אימון מאוזן של כל שרירי הגוף.

עם זאת, סימנים כמו יציבה לא תקינה או כאבי גב תחתון, מעידים על צורך בחיזוק שרירי הבטן עצמם.

מטרה זו ניתנת להשגה גם על ידי תרגילים פשוטים שניתן לבצע אף במשרד.