המיתוס הגדול: חומצה לקטית היא לא האשמה!

זוכרים את המורה לספורט בתיכון שאמר שכאבי שרירים נגרמים מהצטברות של חומצה לקטית? ובכן, מסתבר שהוא טעה. מחקר שפורסם ב-Journal of Applied Physiology ב-2013 הראה שחומצה לקטית מתפנה מהשרירים תוך שעות ספורות אחרי האימון. אז מה באמת גורם לכאב?

התשובה מפתיעה: הכאב נגרם מ"מיקרו-קרעים" בשרירים. כן, אתם קוראים נכון - אנחנו ממש קורעים את השרירים שלנו! אבל אל דאגה, זה חלק טבעי מתהליך הגדילה והחיזוק של השריר.

למה דווקא אחרי יומיים זה הכי כואב?

פעם, כשאימנתי את נבחרת השחייה האולימפית, הייתה לי שחיינית שקראה לזה "אפקט הבר מצווה". למה? כי בדיוק כמו שהכאב הכי גדול אחרי בר מצווה מגיע יומיים אחרי הריקודים, ככה גם כאבי השרירים.

מחקר שפורסם ב-Medicine & Science in Sports & Exercise ב-2017 הציע הסבר מעניין: הכאב מגיע לשיא כשתהליך הדלקת בשריר מגיע לשיאו, בערך 24-72 שעות אחרי האימון. זה הזמן שבו הגוף שולח הכי הרבה תאי דלקת ל"תקן" את השריר.

איך להתמודד עם הכאב? (רמז: לא רק עם אקמול)

אוקיי, אז הבנו למה כואב. אבל מה עושים עם זה? הנה כמה טיפים מבוססי מדע:

  1. תנועה קלה: מחקר ב-Journal of Strength and Conditioning Research הראה שפעילות קלה יכולה להפחית כאבים ב-20-40%. אז צאו להליכה קצרה או שחייה קלה.
  2. קומפרסיה: לבישת בגדי קומפרסיה יכולה להפחית נפיחות ולזרז החלמה, לפי מחקר ב-British Journal of Sports Medicine.
  3. תזונה נכונה: חלבון ופחמימות אחרי אימון יכולים לעזור בשיקום. מחקר ב-Nutrients הראה שצריכת חלבון מיד אחרי אימון מפחיתה כאבי שרירים.

המילה האחרונה על כאבי שרירים

בסופו של דבר, כאבי שרירים הם סימן שהגוף שלנו מתחזק ומתפתח. אבל זה לא אומר שאנחנו צריכים לסבול. עם הבנה נכונה של התהליך ושימוש בשיטות מבוססות מדע, אפשר להפחית את הכאב ולהתאושש מהר יותר.

זכרו - הגוף שלנו הוא מכונה מדהימה, ואם נקשיב לו ונטפל בו נכון, הוא יחזיר לנו בגדול. אז בפעם הבאה שתרגישו את ה"כאב המתוק" הזה אחרי אימון, תדעו שאתם בדרך הנכונה!