מי שחווה פציעת ספורט יודע שחלק לא מבוטל מהקושי הוא הצורך להפסיק את שגרת האימונים.
עם זאת, אין ספק שפציעות ספורט רבות מצריכות הפוגה למנוחה ולהחלמה, וכן ברור שגם החזרה לשגרת האימונים היא חשובה – אך עליה להיעשות באופן הדרגתי ומושכל.
כל מה שחשוב שתדעו על מנת לחזור להתאמן בדרך הנכונה שתשמור על בריאותכם ותקדם את ההחלמה בפציעות ספורט מסוגים שונים – במאמר שלפניכם.

ספורטאית פצועה על מסלול הריצהלפני הכל – הבינו שאתם עומדים בפני תהליך שיקום הדרגתי

במרבית פציעות הספורט השלב הקשה מכל הוא הראשוני ביותר, זה שבו אתם נדרשים להבין שעליכם להיות מושבתים מהאימונים, התחרויות והאתגרים שהתכוונתם לעמוד בהם לתקופה הקרובה. 
לרוב מדובר בהלם לא פשוט, בעיקר עבור מי שהפעילות הגופנית והספורטיבית היא עבורם דרך חיים, והפסקתה פוגעת בשגרה האהובה והמוכרת ואף מרחיקה אותם מיתר החברים שממשיכים להתאמן בלעדיהם. 
וודאי ברור לכם אין טעם להכחיש את המצב, ולכעוס על מה שקרה או על עצמכם, אך חשוב שתדעו שיש בהחלט מה לעשות!
תכף נתעמק ונבין אילו טיפולים נכונים ומומלצים לסוג הפציעה ממנה אתם סובלים, ובאיזה תרגילי פיזיותרפיה ושיקום כדאי לכם להיעזר כדי להאיץ את החלמתכם.

ציפורן חודרנית

ציפורן חודרנית הנה ציפורן בדרך כלל בבוהן בכף הרגל, שגדלה באופן שחודר אל תוך העור הסמוך לה, ויוצרת תהליך דלקתי, המתבטא בכאב, נפיחות ואודם מקומי.
במקרים חמורים יתלוו לכך גם הפרשה מוגלתית, דימום וצמיחה של עור פראי באזור צדי הציפורן.
מצב זה עלול להיגרם כתוצאה מחבלה בזמן אימונים או ריצה, אך גם מסיבות נוספות כמו גזירה מעוגלת או קצרה מידיי של ציפורני כף הרגל, נעליים וגרביים לוחצות, הזעת יתר, סוכרת וזיהומים פטרייתיים.
למרבה המזל, ובשונה ממרבית פציעות הספורט, מדובר בבעיה שאינה מחייבת הפוגה ממושכת מהאימונים, אך עם זאת היא בהחלט מצריכה טיפול מידי כדי למנוע החמרה.
כיום קיים טיפול בציפורן חודרנית בלייזר, שמונע את חזרת הבעיה לצמיתות, ואינו כרוך בדימום או בכאבים, אשר ההחלמה ממנו תצריך מכם יום אחד בלבד של מנוחה.

נקע בקרסול

אם בעבר היה נהוג להמליץ לסובלים מנקע בקרסול מנוחה מלאה, מחקרים עדכניים בתחום הפיזיותרפיה שינו את המצב, וכיום מומלץ באופן חד משמעי לחזור להניע את המפרק כבר ב-48 שעות הראשונות לאחר הפציעה
אחת התנועות החשובות לתרגול לטובת החזרת טווח התנועה המלא לאחר נקע בקרסול, הנה כפיפת כף הרגל כלפי מעלה, הידועה בכינויה העממי 'פלקס'. 
חשוב לציין שתנועה זו חייבת להיות מבוצעת באופן מבוקר, מבלי להגיע לכאב כלל על מנת להימנע מפגיעה נוספת במפרק ולקדם את החלמתו, כשניתן ללפף סביב גב כף הרגל גומייה אותה קושרים לחפץ יציב.
להגברת רמת הקושי, כאשר התרגול נהיה קל, אפשר לעבור לגומייה בעלת כושר התנגדות גבוה יותר. 
באותו האופן, כשהגומייה המייצבת קשורה לאותו החפץ שבחרתם, ניתן ומומלץ לבצע תרגילי כפיפת כף הרגל כלפי חוץ וכלפי פנים.

שברי מאמץ

שברי מאמץ מופיעים במרבית המקרים כתוצאה מהליכה מאומצת על קרקע קשה תוך סחיבה של משקל רב או בעקבות עומסים רבים ומואצים בתרגול ריצה.
במקרה של שברי מאמץ רצוי מאוד להיעזר בטיפולי פיזיותרפיה להפחתת כאבים ודלקות, שכיום ניתן לקבל עבורם מימון במרבית המקרים מקופת החולים. 
בכל הנוגע לשברי מאמץ, משך הזמן שתקדישו למנוחה משחק תפקיד משמעותי, כאשר לא מומלץ לחזור לאימונים בטרם חלפו חודש וחצי עד חודשיים או שלושה ממועד הפציעה, בהתאמה למידת חומרתה. 
חזרה לאימונים בפרק זמן קצר מזה עלולה לגרום לשברים חוזרים ובמקרים מסוימים גם לנזקים כרוניים לעצמות כף הרגל או השוק.
עם זאת, חשוב לציין שבמהלך פרק הזמן הזה אתם חייבים להימנע אך ורק מאימונים בהם מופעל לחץ משקל הגוף על כפות הרגליים, בעוד שמותר ואף רצוי לעבור לאימוני שחייה, הרמת משקולות בשכיבה או בישיבה, פילאטיס ואף רכיבה על אופניים.

מרפק טניס

מרפק טניס, המכונה לעתים גם מרפק גולף, הוא הכינוי לפציעה בגידים בצדו החיצוני או הפנימי של מפרק המרפק כתוצאה מתנועה חוזרנית במהלך אימונים ספורטיביים. 
החזרה שוב ושוב על אותה התנועה, מגרה את האזור בחיכוך ממוקד ותכוף, ויוצרת בסופו של דבר דלקת בנקודות החיבור בין הגידים לעצמות המפרק של המרפק. 
תרגיל מומלץ לשלב בו הכאב פחת במידה מסוימת, הוא עיסוי עדין באמצעות כדור גומי על אזור המרפק והאמה.
ניתן גם לבצע רוטציות (סיבובים) של האמה סביב הזרוע, תוך תמיכה במפרק המרפק באמצעות היד השנייה.
כמו כן, ניתן לבצע מתיחה של הזרוע כשהיא ישרה לפנים, על מנת למתוח את הגידים והשרירים באזור, ובמידה ואנחנו מרגישים שלא עברנו את סף הכאב – ניתן להעלות את רמת הקושי על ידי כפיפת כף היד קדימה וכלפי מטה באמצעות היד השנייה.

לסיכום, אם נפצעתם חשוב שתיבדקו על ידי רופא שימליץ לכם במידת הצורך על טיפולי פיזיותרפיה או טיפולים מתאימים אחרים, ועל משך המנוחה לו אתם זקוקים כדי להחלים.
זכרו שתחושות הכאב הן הדרך של הגוף לאותת לכם מה פוגע בו, ולכן גם כשאתם מתרגלים תרגילים המותאמים לפציעה שלכם – חשוב להקשיב לעצמכם ולא לעבור את סף הכאב.