השמות של עולם הבודי בילדינג

כמו בכל תחום, גם לעולם הבודי בילדינג יש את האנשים המפורסמים שלו.
מפתחי גוף מקצועיים הופכים את התחום לאורח חייהם, משקיעים בגופם ומשתתפים בתחרויות.
המפורסמים ביותר הם אלה שהצליחו להגיע רחוק ככל האפשר – פיתחו את מסת השריר שלהם לגדלים מרהיבים, הורידו את אחוזי השומן שלהם לרמות נמוכות ופיתחו לעצמם גוף חטוב, מוצק ושרירי.
אין צורך בתחרות כדי להבין את גודל ההצלחה שלהם, רק מבט חטוף על הגוף שלהם מגלה את כוחם. אך עם זאת יש לציין את ההישגים המדהימים שהם הגיעו להם רק מהשקעה וכוח רצון.
בין המפורסמים ביותר אפשר למצוא:
 
דקסטר ג'קסון: מפתח גוף שזכה באולימפיאדה בשנת 2008 לאחר שנים בהם הגיע לרביעייה העליונה. ידוע בכינויו "בלייד" (להב).
 
דקסטר ג'קסון

 קרדיט: LocalFitness.com.au 

פלקס ווילר: מפתח גוף בעל 17 ניצחונות בתחרויות רשמיות.
הוא ידוע בקרב יודעי דבר כמפתח הגוף הטוב ביותר, לא רק בשל האסתטיות של גופו, אלא גם בשל הידע וההשקעה שהוא נותן לתחום.
הגוף שלו מפותח, גדול וסימטרי, ועל אף כל הטובות הללו, תחרויות רבות נותנות דגש רב למסת השריר על פני היבטים אחרים של פיתוח הגוף ולכן לא זכה ווילר בתארים נוספים.

Flex Wheeler Auto Photo 

ארנולד שוורצנגר: ככל הנראה, השם המפורסם ביותר בעולם הבודי בילדינג, שכן שמו של שוורצנגר יצא אל מחוץ לגבולות עולם זה ואל תודעתו של כל אדם.
גופו של שוורצנגר בנוי היטב, אך הדבר היה ביחס לזמן הקריירה שלו וכיום ניתן להניח שבניית הגוף שלו לא הייתה מספיקה עבורו כדי לנצח.
עם זאת, שוורצנגר מחזיק בשלל הצלחות גם מחוץ לתחום פיתוח הגוף, בהן קריירת משחק מפוארת ואף כהונה כמושל קליפורניה.

Arnold Schwarzenegger 1974

ההיסטוריה של פיתוח הגוף

תחרויות הסובבות את כוח האדם ידועות עוד מן העת העתיקה, כאשר כבר היוונים והמצרים הקדמונים ניהלו תחרויות של הנפת סלעים.
המסורת הפכה נפוצה ומפורסמת החל מסוף המאה ה-19, אך עדיין הדגש ניתן להצגת כוח בהנפת סלעים או משקולות ולא להצגת גוף גדול ואסתטי.
בזמן זה, בשנים האחרונות של המאה ה-19, התחיל הניצוץ הראשוני של פיתוח הגוף עם גבר בשם יוג'ין סאנדו המפותח לראווה.
הצלחתו בקרב המעריצים גרמה לו לפתח מוצרים על שמו ולפרסם את שיטות האימון שלו שהתרכזו במסת הגוף. על כן נחשב סאנדו כאביו הרוחני של עולם פיתוח הגוף.
 
בתחילת המאה ה-20 החלו להופיע תחרויות העוסקות במראה של הגוף, בגודל מסת השריר שלו ובאסתטיות שלו.
מפתחי גוף חלוצים הופיעו והחלו לפתח את התחום, אך רק בשנות החמישים והשישים הפך התחום למפורסם.
עוד ידע נאגר סביב התחום וזה החל לספק די השכלה כדי לאמץ את פיתוח הגוף כדרך חיים הכוללת משטר אימונים ותזונה מסודרים.
איגודים שמסדירים את התחום הופיעו ועולם פיתוח הגוף הפך לממוסד ובעל תחרויות חובקות עולם ורבות משתתפים.
בין התחרויות המפורסמות כיום ניתן למצוא את תחרות מיסטר אולימפיה לגברים ומיס אינטרנשיונל לנשים.

בודי בילדינג – בשביל הגוף והבריאות

גבר שחום מרים משקולות ידבודי בילדינג הוא תחום אשר עוסק בעיקרו באסתטיות של הגוף, אך הגעה לאסתטיות הזו כרוכה באורח חיים בריא שעשוי להועיל לכל אדם.
הגוף מפותח באמצעות פעולות ספורטיביות אשר מחזקות את הגוף, מפחיתות את הסיכוי למחלות לב, תורמות לגמישות וחסינות השרירים ועוד.
היתרונות הרבים הכרוכים בפיתוח הגוף נובעות מן הקשר ההכרחי של התחום לפעילות ספורטיבית ומתוך ההשפעות החיוביות שיש לפעילות כזו על הגוף והנפש. בין היתרונות ניתן למנות:
 1. פיתוח כוח: פיתוח גוף הוא ראשית כל פיתוח מסת השריר. השרירים תומכים בגוף כולו וכאשר הם אינם חזקים דיו עשוי להיווצר עומס על העצמות, המפרקים ואף על שרירי תמיכה קטנים יותר. פיתוח מסת השריר לפיכך אינה מחזקת את הגוף רק לזמן מסוים, אלא משתלמת לטווח הרחוק מכיוון שהיא שומרת על הגוף חזק לאורך שנים.

 2. סיבולת לב-ריאה: חלק מפיתוח הגוף הוא פעילות אירובית, שכל יתרונותיה נידונו רבות בקהילה המדעית. פעילות אירובית מורידה משמעותית את הסיכוי לשלל מחלות, בראשן מחלות לב ושבץ, והן מאריכות חיים.

 3. רוגע ונפש שקטה: פעילות ספורטיבית גורמת למוח להפריש הורמונים המתאפיינים בנוגדי דיכאון ולחץ. בכך, פעילות ספורטיבית כפיתוח גוף מונעת דיכאון ומפחיתה תחושות לחץ וחרדה.

המיתוסים שנופצו

בודי בילדינג הפך לתחום כה פופולארי שהוא נחקר רבות על ידי אנשי מקצוע. כך, ישנם הרבה מיתוסים הקשורים לפיתוח גוף ונופצו על ידי החוקרים. בין המפורסמים שבהם, ניתן להצביע על חמישה מיתוסים ידועים ביותר שנופצו לאחרונה על ידי מפתחי גוף:
 1. מספר הקלוריות הנשרף תודות למסת שריר גדולה: מיתוס ידוע טוען שעבור כל קילוגרם שריר, ישרוף הגוף כ-25 קלוריות יותר בכל יום. הגוף אכן שורף יותר קלוריות בכל יום בעת מנוחה כתוצאה מגודל מסת השריר, אך המספר קטן בהרבה – בין 3 ל-5 קלוריות ביום.

 2. שריפת שומן ובניית שרירים: מיתוס מפורסם טוען שלא ניתן לשרוף שומן בעת בניית השריר, אך הדבר אינו נכון. מחקרים מראים שאין צורך להפריד בין שתי הפעולות וניתן לבצע את שתיהן גם יחד. עם זאת, יש לדייק ולומר שלא ניתן להפוך שריר לשומן או להפך, רק לאבד מן האחד ולבנות את האחר.

 3. כמות החזרות האידיאלית באימון כוח: ישנו מיתוס שטוען שעבור כל סט של חזרות באימון כוח, התמקדות בשמונה עד 12 חזרות היא האידיאלית לפיתוח השריר. מחקרים מראים שזה לא נכון וכל כמות של חזרות תעשה את העבודה, כל עוד נשמר היחס בין המשקל בכל חזרה לבין כמות החזרות.

 4. תרגילים פשוטים ומורכבים: כאשר ההבדל בין תרגיל פשוט ומורכב הוא שהראשון מבודד ועובד על שריר אחד בלבד ואילו האחרון עובד על קבוצת שרירים במקביל, המיתוס טוען שתרגילים מורכבים הם מספיקים לפיתוח מסת השריר. זהו מיתוס, ולמעשה יש צורך לבודד את השרירים כדי למקסם את הפיתוח שלהם.

 5. פיתוח גוף ואתלטיות: רבים טוענים שפיתוח גוף ואימוני כוח בפרט אינם תורמים לסיבולת לב-ריאה. מחקרים מראים שהדבר אינו נכון, ואימוני כוח גם הם מועילים לאתלטיות של הגוף ולסיבולת האירובית שלו.

איך בונים מסת שריר גדולה?

גבר רזה על רקע תמונה של ידיים חטובותכיצד מתחילים עם פיתוח הגוף? לא צריך להתבלבל יותר מידי, והצעד הבטוח הראשון כדי לאמץ אורח חיים של פיתוח גוף יהיה להתחיל להתאמן באופן תדיר. אך עם זאת, כדי לעשות זאת באופן נכון שיועיל ככל האפשר לגוף ולמראה שלו, אפשר לאמץ מספר טיפים לפיתוח מסת השריר.
 1. תנו דגש לתנועה לכל אורכה: מתאמנים רבים נותנים דגש רק לשלב הקונצנטרי של התנועה, בה הם מתנגדים למשקל ועבודת השריר הכי מורגשת. כדי לגרום לפיתוח מירבי של מסת השריר, יש לתת דגש גם לשלב האקצנטרי, בו התנועה היא עם ההתנגדות – משמע, לא לתת למשקולת ליפול, אלא להוריד אותה במתינות.

 2. אימוני כוח על פני אימונים אירוביים: מתאמנים רבים דואגים לפעילות אירובית מוגברת כדי לשמור על אחוזי שומן נמוכים, אך גידול של מסת השריר עוזרת לחילוף החומרים וכך תורמת לאחוזי שומן נמוכים. השקעה של אנרגיה באימוני כוח על פני אימונים אירוביים תתרום כך הן למסת השריר והן לאחוזי השומן.

 3. הרמת משקל במהירות גבוהה: ככל שהחלק הקונצנטרי של התנועה ייושם ביותר מהירות, כך יהיה צורך ביותר כוח עבורו. לפיכך, יש לשאוף לתנועה מהירה בחלק זה כדי למצות את הכוח המופעל בעת התרגיל. אך הימנעו ממהירות גבוהה מידי כדי לא לגרום לשריר לנסות להפיק יותר כוח משהוא מסוגל לו, דבר שעשוי להוביל לפציעה.

 4. מנוחה: הגוף צריך לחדש את מאגר ההורמונים שלו ואינו יכול לעשות זאת כאשר הוא נמצא בהתאוששות מתמדת מאימונים תובעניים. כדי להימנע מכך, יש לבצע הפסקת מנוחה של האימונים בת כמה ימים מידי כמה שבועות.

 5. תזונה: משטר אימונים אינו מספיק כשלעצמו, וכדי להגדיל את מסת השריר ולפתח את הגוף יש צורך בתזונה נכונה. התזונה אינה מתייחסת רק למאזן קלורי נכון כדי לשמור על אחוזי שומן נמוכים, אלא גם לאכילה של די מזונות שיספקו אנרגיה עבור האימונים וחלבון לבניית השרירים.

פיתוח גוף כאורח חיים

אלפי גברים ונשים מרחבי העולם בוחרים לאמץ אורח חיים של מפתחי גוף בשל שלל היתרונות שהדבר מספק להם.

פיתוח הגוף הוא אחד מן התחומים היחידים שמצליחים לשלב באופן נהדר אורח חיים בריא עם מראה אסתטי בלי שאחד יבוא על חשבון האחר.

פיתוח הגוף שומר על תזונה נכונה, חוזק הגוף ויש לו תרומות נפלאות למצב הרוח ולנפש – ונוסף לכל זאת, מפתחי הגוף זוכים במראה חטוב, בריא ואסתטי.

רוצה להתחיל ממש עכשיו? גלה מגוון מוצרי כושר איכותיים שיאפשרו לך לעשות זאת:

 1. משקולות יד
 2. מכשירי חתירה
 3. מתח מקבילים
 4. ספות כושר
 5. מולטי טריינר