משחק מלא חוויות ויתרונות

ניתן לראות כל הזמן את היופי שיש במהלכים המדהימים של משחק הכדורסל.

מספיק להתרשם מקליעתו המרהיבה של דורון ג'מצ'י בגמר אליפות אירופה בשנת 97, אז הוא זרק את הכדור בשנייה האחרונה ממרחק של שלושת-רבעי מגרש.

לפליאתם של שחקני הקבוצה היריבה חסרי האונים החליק הכדור אל הסל וקנה למכבי תל אביב את האליפות בשבריר הרגע האחרון של המשחק.

אך בנוסף לפלא שזוכים בו הצופים בכל משחק, הכדורסל הוא ספורט מצוין עבור המשתתפים, המחזק שלל שרירים, מפתח את היציבה ואת הדיוק ומשפר את הביטחון העצמי.

כדורסל הוא ספורט מושלם למתאמן המקצועי והמזדמן גם יחד והוא יעניק חוויית אימון ייחודית ומלאת הנאה.

השרירים של הכדורסל

שחקן כדורסל חטוב עם כדורסל בידכדורסל הוא משחק בעל קצב מהיר ובמהלכו ישנה תנועה מתמדת של הגוף כולו.
קשה לבודד את השרירים אשר עובדים במהלך המשחק, שכן מעטים השרירים שאינם עובדים.
עם זאת, ניתן להצביע על השרירים ולסכם אותם:
 1. שרירי הרגליים: כדורסל הוא משחק אירובי וכולל ריצה מרובה ברחבי המגרש.
  עם לא די בכך, הכדורסל דורש יציבות מחד ושינויי תנועה מהירים מנגד. כך ישנה עבודה מתמדת של שרירי הרגליים, ועבודה זו מגוונת דיו כדי להפעיל באופן יעיל רבים מן השרירים שברגל.

 2. גוף עליון: שרירי הגוף העליון עובדים הרבה הן בזמן מסירת הכדור והקליעה לסל והן בזמן המאבקים המתרחשים במהלך ההתקפות.
  החזה, הכתפיים, הדו-ראשי והתלת-ראשי כולם משתתפים במלאכה זו ואחראיים על המשחקיות והשליטה בכדור של השחקנים.

 3. שרירי הגב: לכל אורכו של הגב ניתן למנות את השרירים שעובדים במהלך המשחק.
  בדומה לשרירי הגוף העליון, גם שרירי הגב משתתפים בשליטה בכדור, אך תרומת הנוספת והמרכזית היא ליציבות ולשינויי התנועה החדים שמשחק הכדורסל דורש.

היתרונות הבריאותיים של הכדורסל

בנוסף לעבודה של המשחק על שרירי הגוף, הכדורסל מתהדר בשלל יתרונות בריאותיים נוספים שהופכים אותו למשחק מומלץ לכל אדם.
היתרונות נעים מיתרונות פיזיולוגיים גרידא ועד יתרונות הכרוכים בחיזוק ופיתוח קוגנטיבי.
להלן שמונה היתרונות הבריאותיים המרכזיים שמעניק הכדורסל לשחקנים:
 1. שורף קלוריות: הכדורסל כולל ריצה מרובה וקצב משחק מהיר וכך שומר על הגוף פעיל ודרוך. פעילות אירובית ממושכת שכזו שורפת קלוריות רבות – כשש-מאות קלוריות לשעת משחק.
 2. מונע מחלות לב: הפעילות האירובית שכרוכה בכדורסל אינה נוגעת רק לקלוריות הנשרפות כתוצאה מן המשחק, אלא גם לבריאות הלב בכלליות. בדומה לכל פעילות אירובית אחרת, הכדורסל מחזק את סיבולת הלב-ריאה ובכך מונע מחלות לב ומאריך חיים.
 3. מפתח ריכוז ומשמעת: כמשחקים קבוצתיים אחרים, כדורסל הוא משחק בעל חוקים ברורים אותם איננו רוצים לשבור – לא רק למען עצמינו, אלא למען חברי הקבוצה שלנו. בכך, דורש המשחק תשומת לב ומפתח את ריכוז השחק והמשמעת שלו לחוקים.
 4. מחזק את העצמות: הפעילות האתלטית הכלולה במשחק, שבעיקרה קפיצות וניתורים, מחזקת את בריאות העצמות ואת חוזקן. עצמות איתנות נוטות פחות להישבר והדבר נותר עם העצם למשך זמן רב, כך שהשקעה בעצמות היא השקעה שמשתלמת גם בטווח הרחוק.
 5. קואורדינציה ויכולות מוטוריות: חלק מרכזי ממשחק הכדורסל הוא שליטה בכדור, הן מבחינת תנועה אחידה של הכדור עם הגוף והן מהבחינה של זריקת הכדור למטרה הרצויה. בכך, מפתח המשחק את הקואורדינציה והיכולות המוטוריות האחראיות על השליטה בכדור.
 6. מפתח מודעות מרחבית: הכדורסל הוא משחק בעל קצב מהיר ומלא בהתקפות חוזרות ונשנות. השחקן מוכרח לדעת מה קורה סביבו בכל רגע ולהגיב במהירות. לפיכך, הכדורסל מפתח את המודעות המרחבית של השחקן, כך שידע את מקומו בדיוק בכל עת.
 7. מפחית לחץ: כל סוג של ספורט גורם למוח להפריש הורמונים חיוביים שמפחיתים לחץ. כך גם הכדורסל – ההשתתפות במשחק גורמת לשמחה, מפחיתה לחצים וחרדות ובכך תורמת לריכוז ולרוגע.
 8. מפתח את הביטחון העצמי: כדורסל הוא ספורט קבוצתי, וככזה יש לו חלק ניכר בפיתוח הביטחון העצמי ואת יכולות התקשורת.

כדורסל – לא רק למבוגרים

היתרונות הבריאותיים של כדורסל אינם מנת חלקם של מבוגרים בלבד. מחקרים מראים שלכדורסל יש שלל השפעות חיוביות על ילדים ומומלץ לכל ילד להשתתף במשחקי כדורסל באופן תדיר למען בריאותו.
ההשפעות החיוביות שיש למשחק על מבוגרים חלות גם על ילדים, אך בשל גילם הצעיר, חלק מן ההשפעות הללו עשויות להיות חשובות הרבה יותר. אפשר לחלק את היתרונות של הכדורסל לילדים בשלושת הנקודות הבאות:
 1. יתרונות פיזיולוגיים: היתרונות הפיזיולוגיים הרבים הכלולים בכדורסל הם השפעות מצויינות על גופו הגדל של הילד. חיזוק סיבולת הלב-ריאה, חיזוק העצמות ואימון השרירים כולם יהיה אפקטיביים הרבה יותר עבור ילדים ויעזרו לגופם להתעצב באופן בריא ויעיל.ילד מחזיק כדורסל
 2. יתרונות מנטאליים: בדומה ליתרונות הפיזיולוגיים, שלל היתרונות המנטאליים של הכדורסל יעניקו לילד כלים מוטוריים ומחשבתיים חשובים שיועילו לו בכל תחום בחיים. הכדורסל ישפר את הקואורדינציה והמוטוריקה שלו, את המשמעת העצמית והריכוז ועוד היבטים רבים אחרים.
 3. יכולות חברתיות: הכדורסל הוא משחק חברתי ובכך חשוב מאוד לילדים ולפיתוח היכולות החברתיות שלהם. משחק קבוצתי גורם לילדים ללמוד לתקשר באופן נכון עם ילדים אחרים ובכך מחזק את יכולותיהם החברתיות.

הידעת? ההבדלים בין כדורסל אירופאי לאמריקאי

לא רבים יודעים זאת, אך ישנם הבדלים בין הכדורסל כפי שמשחקים בו בליגות האירופאיות לעומת האופן בו משחקים בו ב-NBA.
שני ההבדלים המהותיים ביותר הם לוח הזמנים של המשחקים ואופי המשחק עצמו.
מבחינת לוח הזמנים, ליגת ה-NBA כוללת בה לוח משחקים צפוף הרבה יותר עבור כל קבוצה.
כך, כתוצאה ממספר משחקים בכל שבוע, הקבוצה מקבלת זמן התאוששות קצר בין המשחקים ואימונים מועטים מאלו של הליגות האירופאיות.
 
מבחינת אופי המשחק, ההבדל המהותי מתבטא בכך ששיטת המשחק האמריקאית נותנת דגש רב יותר לאינדיבידואל ואילו שיטת המשחק האירופאית נותנת דגש גדול יותר לקבוצה.
בכך, ההתקפות בליגת ה-NBA מסתכמות פעמים רבות יותר במאבק בין שני שחקנים בלבד, כאשר בליגה האירופאית יש מעורבות גבוהה יותר של כלל השחקנים.
את התוצאה של ההבדל הזה ניתן לראות בנתוני ממוצע הסלים למשחק של כל שחקן, ולגלות שבליגה האירופאית הם נמוכים בהרבה. בעוד שב-NBA ממוצע הסלים למשחק יכול להיות כ-30 לשחקן, בליגה האירופאית ממוצע של 15 סלים ייחשב לגבוה.

כדורסל לחובבים ומקצוענים כאחד

משחק הכדורסל עמוס יתרונות, פלא והנאה שנוגעת בכל אדם, מכל מקום ובכל גיל.

הכדורסל הוא משחק נהדר לצפייה, ומשחק נהדר אף יותר לשחק בו.

שחקנים מקצוענים וחובבים גם יחד ייהנו מהמשחק ויזכו בשלל ההשפעות הבריאותיות החיוביות שהוא מעניק לגופם.

כדורסל הוא משחק המומלץ לכל אדם ואף אחד אינו צריך לפספס את משחק כה מהנה, מפתח ומתגמל.

גם אם עשינו לכם חשק להתחיל לשחק כדורסל בחצר הבית, אל תרוצו לקנות מתקן סל לפני שתקראו את המדריך המלא לבחירת מתקן סל ורק אחרכך הקליקו ובחרו מתקני סל איכותיים לבית ולחצר.