כיצד שתיית קפה מקפיצה את ערך אימון הריצה?

מתאמנים באופן קבוע ורוצים להגביר בכ-15% את קצב שריפת הקלוריות? חולמים להיפרד מכאבי השרירים ולשפר את הביצועים הספורטיביים? מחפשים משהו שיכניס אתכם לפוקוס ויעזור להתמקד במטרה? ובכן, הכירו את שחקן החיזוק שלכם – קפה שחור. כן, כן, זה לא מיתוס, קפה שחור הוא מתכון מנצח לדיאטת ספורט. כל מי שעוסק בספורט באופן קבוע מכיר היטב את הקשר שבין דיאטה ופעילות גופנית. תזונה היא חלק בלתי נפרד מהאימון והיא זו אשר תקבע האם תמקסמו את התוצאות וההישגים שלכם לאורך זמן. כעת, הבה נבחן מדוע כוס קפה שחור היא המרענן הרשמי של ספורטאים חובבנים ומקצועיים בכל העולם. במילים אחרות, אתם מוזמנים לשכוח את כל שידעתם על משקאות אנרגיה ולחזור אל המקור.

לפני הכל, הנה כמה נתונים שחשוב להכיר:

קפה שחור מגביר את קצב שריפת הקלוריות לאחר האימון – במידה ואחת המטרות שלכם היא השלת ק"ג מיותרים, קפה שחור הוא פרטנר מושלם. מחקר אשר פורסם לאחרונה במגזין הבינלאומי לתזונת ספורט והתעמלות מצא כי צריכת קפאין כשעה לפני פעילות גופנית מגבירה את קצב שריפת הקלוריות במהלך שלוש השעות שלאחר האימון בכ-15%. 

קפה מסייע להתמודדות עם כאבי שרירים – חוקרים באוניברסיטת אלינוי מצאו שמתעמלים אשר הקפידו לשתות 2-3 כוסות קפה במהלך השעה שלפני האימון חוו באופן ניכר פחות כאבי שרירים לעומת מתעמלים אשר לא כללו קפה בדיאטה שלהם. 

קפה שחור לפני אימון משפר את הביצועים – מחקר אשר פורסם בכתב העת הבריטי למדעי הספורט מצא כי צריכת קפה בקרב מתעמלים בחדרי כושר הביאה לשיפור של כ-4.2 שניות בממוצע לכל 1,500 מ' על גבי ההליכון. במילים פשוטות, הקפה סיפק למתעמלים הללו את זריקת האנרגיה הנוספת לה הם היו זקוקים.

קפה מגביר את קצב זרימת הדם (ואת אספקת החמצן לשרירים) – חוקרים יפאניים מצאו כי צריכת קפה שחור מגבירה את קצב זרימת הדם בכ-30%. עבור ספורטאים באימון, מדובר בפרמטר חשוב שכן השרירים שלכם זקוקים לחמצן. שיפור במחזור הדם מוביל לשיפור באימון. 

איך זה עובד?

צריכת קפה שחור מביאה לשינויים בריכוז השומנים בדם ולעלייה בשיעור שריפת הקלוריות. כל זאת למה? ובכן, הנה התשובה בראשי פרקים. השפעתו של הקפאין נובעת בעיקר מההשפעה שיש לו על מערכת העצבים הסימפטית בגוף. על פי מחקרים אשר בדקו את הנושא, קפאין גורם לעלייה בפעילות אנזים ה-HSL, אנזים אשר תפקידו לפרק את רקמות השומן לחומצות שומן. כתוצאה מכך, קפה שחור גורם לעלייה בריכוזן של חומצות שומנים חופשיות במחזור הדם. מכאן, נמצא כי שתיית 2-3 כוסות קפה שחור לפני אימון מסייעת לזירוז תהליכי פירוק רקמות שומן לחומצות שומן. כאשר התופעה מתרחשת ביחד עם הפרשת אדרנלין, ההשפעה החיובית על פירוק רקמות השומן אף גוברת. 

זה טוב, אבל במידה

כמו כל דבר טוב, גם קפה שחור צריך לדעת לשתות במידה. על פי רוב, צריכה של יותר מ-4 כוסות קפה ביום עלולה לגרום לעצבנות, חוסר שקט, כאבי ראש, בעיות שינה, כאבי בטן, חרדה ועוד. כמו כן, ולמרות שקפה איננו גורם להתייבשות, הוא בהחלט לא תחליף למים לפני/במהלך/אחרי האימון.

אילו סוגי ספורט הכי מומלצים עם קפה שחור?

הניצול הטוב ביותר של יתרונותיו של הקפה השחור בא לידי ביטוי בפעילות אירובית – שחייה, ריצה, אופניים, טריאתלון, הליכה, חתירה וכו'. למעשה, כל עוד אתם מתאמנים מתחת לסף האנאירובי, הגוף יכול לנצל במהלך האימון את חומצות השומן. כפי שצוין לעיל, היות וקפה שחור מסייע לפרק רקמות שומן לחומצות שומן, מדובר במתכון מנצח.

אל תשתו את האימון לשווא

כל הנתונים שהוצגו לעיל אודות סגולותיו של הקפה למתעמלים מדברים על קפה שחור (או "קפה תורכי", אם תרצו). אם לא תבחינו בהבדל ותשתו לפני האימון כוסות מהבילות של קפה מוקצף עם חלב רווי שומן וסוכר, ייתכן שתצרכו מבלי לשים לב 300-500 קלוריות. היתרונות אשר הוצגו במחקרים השונים מדברים כמובן על צריכה מבוקרת של קפה שחור ולא על כוסות קפה עתירות קלוריות ושומן. במידה ואתם בכל זאת מרגישים שאתם חייבים משהו נוסף עם הקפה שלכם, ועדיין מעוניינים ליהנות מיתרונותיו הנהדרים של הקפאין, מומלץ להסתפק במעט חלב דל שומן ונגיעה עדינה בלבד של סוכר. 

אז אם ברשותכם הליכון חשמלי, אופני כושר או אליפטיקל, כל מה שנותר לכם זה לשתות ולעלות.
ואם אין ברשותכם עדיין אחד ממכשירי הכושר הנ״ל תוכלו לצפות במומלצים המוצגים בדף זה.

"צריכת קפה שחור מביאה לשינויים בריכוז השומנים בדם ולעלייה בשיעור שריפת הקלוריות״

״קפה שחור לפני פכילות אירובית כמו שחייה, ריצה, אופניים, טריאתלון, הליכה, חתירה משפרת ביצועי שריפת קלוריות בנוסף לשיפור הביצועים״

המידע באדיבות Life Fitness, החברה הבינלאומית המובילה לעיצוב וייצור ציוד ספורט איכותי לחדרי כושר ובתים פרטיים. לקבלת מידע נוסף, אתם מוזמנים לבקר באתר Life Fitness בכתובת – www.lifefitness.com/blog

עוד על קפה